Guosa es un lingua construida creada orijinal par Alex Igbineweka en 1965. Lo ia es desiniada per es un combina de la linguas nativa de Nijeria, e per servi como un lingua franca per Africa ueste.

(Nota: On pote compara guosa con un de la linguas natural de Africa ueste a ewe.)

Fontes de vocabulaEdit

An si guosa prende sua vocabulo de a min 118 linguas nativa de Africa ueste, la plu de la vocabula es derivada de Hausa, Ioruba, e Igbo. Engles furni multe de la termas plu tecnical. Alga parolas ia es produida par simbolisme de sonas, pd meeh ("ovea"), yanmu-yanmu ("moscito"), e wuam ("come").

La roles diferente de parolas es frecuente derivada e linguas spesifada. La plu de nomes concreta es de hausa, verbos e nomes astrata es plu comun de igbo o ioruba. A veses, parolas de tota tre linguas es fusada per crea un parola cual sembla tota tre. Per esemplo, la parola méni es de hausa menini, igbo gini, e ioruba kini, tota sinifiante "cual".

FonolojiaEdit

ConsonantesEdit

Labial Alveolal Postalveolal
Palatal
Velal Labiovelal Glotal
Nasal m n ɲ ŋ
Esplodente
Africante
sin vose p t k k͡p
sin vose
prenasalida
ᵐp ⁿt ⁿt ᵑk ᵑ͡ᵐk͡p
con vos b d ɡ ɡ͡b
con vose
prenasalida
ᵐb ⁿd ⁿdʒ ᵑɡ ᵑ͡ᵐɡ͡b
Fricante sin vose f s ʃ x h
con vose v z ɣ
Prosiminte l j w
Rotica r

VocalesEdit

  Corta Longa Nasal
Fronte Dorsal Fronte Dorsal Fronte Dorsal
Cluida i u i: ĩ ũ
Media cluida e o o õ
Abrida a a: ã

TonoEdit

On ave tre tonos en guosa: alta, media, e basa. On ave ance du tonos "contorno", basa-levante e alta-cadente. Alta es scriveda con ´, basa con `, basa-levante con ˇ, e alta-cadente con ˆ.

ElidiEdit

Elidi avenu cuando du vocales identica ta es visina, o con alga particulas de gramatica. Per esemplo, cuando la parola per pluralia é es poneda ante un parola cual comensa con un vocales, la é repone la otra vocal: é ómóntàkélé → émóntàkélé ("enfantes peti"). On pote usa un sinia de elidi cuando la du vocales es la mesma: ji inang → ji'nang (dudes-cuatro).

FonotaticasEdit

Un silaba en guosa es tipal de la forma (C)(A)V(C). Alga parolas prestada pote ave la forma (C)(C)(C)V(C).

ScriveEdit

La alfabeta de guosa ave 23 leteras e alga digrames. La leteras q e x no es usada, e la letera c apare sola en la digram ch. La digram ng es usada per /ᵑg/ cuando a la comensa de un parola, e /ŋ/ cuando a la fini.

Letera AFI
a a
b b
d d
e e
f f
g ɡ
h h
i i
j d͡ʒ
k k
l l
m m
n n
o o
p p
r r
s s
t t
u u
v v
w w
y j
z z

La digrames:

Digram AFI
ch t͡ʃ
gb ɡ͡b
gh ɣ
kh x
kp k͡p
ng ŋ, ᵑk
sh ʃ

GramaticaEdit

Guosa es un lingua isolinte con un ordina de sujeto-verbo-ojeto. La majoria de sinifias gramatical es espresada par particulas cual presede la parolas cual los altera, como é (plural), ng (presente progresante), lá (perfeta), e kà (volente). On no ave articles como "la" o "un", e no seso gramatical o clases de nomes.

PronomesEdit

Alga pronomes cambia per indica si los es sujetos o ojetos. Pluralia es indicada, e seso es elejable, ma sola entre fema e mas/neutra.

sujeto ojeto/posese
person prima, singular (me) (me/mea)
person du, singular o (tu) yín (tu/tua)
person tre, singular

person singular

mas/neutra ó (el, lo) ya (el, sua)
fema ta (el) ta (el, sua)
person prima plural àwá (nos) 'wá, kewá (nos, nosa)
person du plural ee (vos) éyín (vos, vosa)
person tre plural ha, fa, su (los) ha, fa, su (los, losa)

Un forma asentuada de la pronom es creada par ajunta la sufisa -wan. An si posese es comun indicada par pone la forma ojetal de la pronom po la nom, la preposada nke ("de") pote es usada per indica posese ambigua.

DescriventesEdit

Como en elefen, ajetivos e averbos no es clases separada en guosa. Los segue lo cual los altera.

En guosa, on ave tre grados de compara:

rámá "bon" → rámá jù "plu bon"
rámá jù khà "la plu bon" (leteral "multe plu bon")
rubi "mal" → rubi jù khàkáa "la mal la plu estrema"

VerbosEdit

En guosa, tota verbos ave sola un forma. On ave un copula, wù, ma lo es usada sola con un nom completinte. Con ajetivos completinte, wù no es usada e la ajetivo condui se como un verbo;

mò wù mámbézè "me es re"
mò rámá "me es sana"

Alga particulas altera la tempo, aspeta, e modo de verbos. Los tipal presede la verbos, ma la particula lá segue la verbo.

ng (presente continuante): mó sòngí 'sóngà "me canta un canta" → mó ng sòngí 'sóngà "me es cantante un canta"
tí (perfeta): mò jòndú "me senta" → mò tí jòndú "me ia senta"

La particula lá es usada per crea un ajetivo cual funsiona simil a un partisipio ativa pasada. Esta pote ave un ojeto.

mó kùndé "me velia" → mó kùndé lá "me es veliada"

NumerosEdit

dáyá 1
ejì 2
ètá 3
ìnàng 4
ìsén 5
ìsíì 6
asáà 7
asáto 8
essé 9
góma 10

multiples de des es cortis de la numeros simple:

gó 10 (usada per 11-19)
jì 20
tá 30
nà 40
sén 50
síì 60
sá 70
sát 80
ssé 90

La multiples de 100 es creada par usa la radis reduplida:

ejì gógó 200
asáà gógó 700

La numeros ordinal usa la preposada nke.

nke dáyá prima
nke sáètá numero 73
nke asáà gógó numero 700


Crea parolasEdit

Guosa usa alga particulos per crea parolas de otras:

ò - un person ci es descriveda par la radis, o la ator de un verbo; en la plural, esta es è.

kózí "ensenia" → ò kózí "ensenior", è kózí "enseniores"
gwùebí "fame" → ò gwùebí "person famea", è gwùebí "persones fame"
mákárántá "scola" → ò mákárántá "studiante", è mákárántá "studiantes"

ì - crea un nom e ajetivo de un verbo o un otra nom:

bísí "susede" → ìbísí "un susede, susedente"
kózí "ensenia" → ìkózí "leson"
rùshé "labora" → ìrùshé "la labora, laborante"
máchè "fem" → ìmáchè "femia, fema"

La plu de deriva de parolas en guosa es par usa esta du particulas.

Esemplos:

bìa kà ‘wá jé àbínchí.
'veni, ta ce nos come.'
ò chètó ájì ‘wá shìengá la gídá.
'nosa vijilor ia parti per sua casa.'
ó shìhé la kófà?
'esce tu ia abri la porte?'
báasì, mó shìhé la kófà.
'si, me ia abri la porte.'
bíko, fún mi ní rúwá.
'per favore, dona acua a me.'

ReferesEdit

Okafor, Judd-Leonard (20 March 2016). "Guosa: The lingua franca to oust English". dailytrust.com.ng.
Dimgba, Njideka (20 March 2016). "Hausa, Igbo and Yoruba Are The Tripod of Guosa Language – Igbineweka". www.nico.gov.ng.
Igbinéwéká, Alexander (31 January 2019). The Complete Dictionary of Guosa Language 2nd Revised Edition. Bloomington, IN: iUniverse. ISBN 978-1-5320-6574-3.
Igbinéwéká, Alexander (1999). Teach Yourself Guosa Language Book 2: Nigeria’s future common indigenous lingua franca. Richmond, CA: Guosa Publication Services.
Idris, Shaba Abubakar (25 March 2019). "50 UniAbuja students undergo Guosa language training". dailytrust.com.ng.
Fakuade, Gbenga (Jan 1992). "Guosa: An Unknown Linguistic Code in Nigeria". Language Problems and Language Planning. 18 (1): 260–263. doi:10.1075/lplp.16.3.06fak.